Celovita revitalizacija grajskega kompleksa Soteska
Grad Soteska in Vrtni paviljon Hudičev turn sta izjemna spomenika poznega 17. stoletja in skupaj s parkom predstavljata izjemen dokument časa, ki v prvi vrsti ilustrira bivanjsko kulturo svojih lastnikov, to je tedanjega višjega plemstva na Slovenskem. Območje gradu Soteska je pomembna turistična točka. Turisti navkljub temu, da ni zagotovljena vsa potrebna infrastruktura in območje ni urejeno, tako kot tovrstnim spomenikom pritiče, množično obiskujejo območje. Tudi občani prepoznavajo območje kot izjemno pomembno, vendar glede na to, da predvsem območje gradu Soteska ni urejeno, le to ni izkoriščeno in tudi ni v pravi ponos. Grad zaradi nevarnega vhoda v zadnjem obdobju ne služi namenu. Mogoče si ga je ogledati zgolj od zunaj, navkljub svoji veličini ni uporaben.
Park s Hudičevim turnom je postal je zanimiv za številne obiskovalce, tako domače kot tuje in je sestavni del turističnih programov lokalne in regionalne ponudbe. Je izjemno akustičen prostor kjer se odvijajo koncerti, likovne razstave, protokolarni dogodki, poroke, sprejemi, ... Vsekakor bi lahko teh dogodkov bilo še več, če bi se na območju uredila spremljajoča infrastruktura, prisotnost informatorja in bogatejša ponudba, kar bi pripeljalo več turistov.
V sklopu območja gradu se nahaja tudi razstavni depo Tehničnega muzeja Slovenije. Z zagotavljanjem večje prisotnosti na lokaciji in ureditvi novega prostora, bi lahko razstave postale bolj aktualne in privabile večje število obiskovalcev.
Hudičev turn v Soteski je edinstven objekt, ki je priljubljen tako pri umetnikih, ki sodelujejo v tem programu kot tudi publiki. Čeprav je to lokacija z majhnim številom sedežev, pa je prav zaradi tega še bolj atraktivna. Vsi koncerti Seviqc na tej lokaciji so bili polno zasedeni in pogosto razprodani že v predprodaji. Koncertov se udeležujejo obiskovalci iz dolenjske regije in od drugod. Delež nelokalnih obiskovalcev je nadpovprečno visok.
CILJI INVESTICIJE
- dela v objektih, dela na ovoju objektov (obnova ovojev oz. fasad, zamenjava strešne kritine)
- vzdrževanje vgrajenih inštalacij in namestitev novih inštalacij potrebnih za delovanje objektov (ureditev prireditvenega prostora in prostora za aktivno preživljanje prostega časa (elektrika, razsvetljava, druga oprema,…), za zagotavljanje informacij obiskovalcem se namestijo obvestilne table in uredi informacijska točka),
- dela v zvezi z vzdrževanjem zunanje ureditve objektov (izravnava in ureditev notranjega dvorišča gradu, postavitev zaščitne ograje, za zagotavljanje varnosti obiskovalcev v notranjosti gradu, ureditev grajskega vrta (na novo ureditev sprehajalnih poti, zasaditev,…), namestitev urbane opreme (igrala, rekviziti, klopi, e-kolesa, obvestilna tabla in informacijska točka...),
- manjša rekonstrukcijska dela na konstrukcijskih delih objektov (manjša vzdrževanja konstrukcijskih elementov delov objektov, ureditev vodnjaka na vrtu),
- nove turistične produkte.
Cilji projekta je ohranjanje dragocene kulturne dediščine in oživitev območja gradu.
Ostali cilji obravnavanega projekta so naslednji:
- razvijanje zavesti o vrednotah kulturne dediščine,
- povečanje atraktivnosti lokacije,
- ohranjanje pogojev za izvajanje kulturne in umetniške dejavnosti v grajskem dvorišču,
- povezovanje različnih kulturnih dejavnosti,
- razvoj obstoječe kulturne ustvarjalnosti kot razvojnega potenciala,
- vključitev kulturne infrastrukture v gospodarsko-turistično rabo,
- večja prepoznavnost kulturne ustvarjalnosti lokalnih kulturnih ustvarjalcev in društev,
- povečanje možnosti za trajnostni razvoj,
- pozitivno vplivati na zaposlovanje neposredno v kulturi in v storitvenih dejavnostih, kar pa nazaj vpliva na lokacijo (gostinska ponudba, dodaten program)
- nov prostor za aktivno preživljanje prostega časa,
- zasaditev medovitih rastlin (pozitiven vpliv na okolje),
- boljša dostopnost kulture za prebivalce občine in obiskovalce (domače in tuje)…
- novi turistični produkti za doseganje strategije turizma na lokalnem in regijskem nivoju,
- nova izkustvena doživetja (gastronomija, umetnost, tehnika, …),
- dodatna turistična ponudba,
- dodatno in poglobljeno sodelovanje z lokalno skupnostjo (lokalni dobavitelji in kmetje v okviru tematske kmečke tržnice in tematskih dni, lokalni gostinci, trgovci, rokodelci in obrtniki, lokalni umetniki,…)