Potopisno predavanje Namibija, Bocvana in Zimbabve
Predavatelj Janko Ravbar nas je tokrat popeljal po delu najtoplejšega kontinenta - Afrike. S partnerko Marinko sta obiskala Namibijo, Bocvano in Zimbabve. Potovala sta s skupino iz Benetk z letalom (15 ur) v glavno mesto Namibije, Windhoek. Njihov dom naslednje tri tedne je bil poseben terenski avtobus KEITH. Za hrano in vodo je bilo poskrbljeno. Spali so v šotorih. Potrebovali so le spalne vreče.
Namibija je ena najlepših afriških dežel. Ime je dobila po puščavi Namib, ki je najstarejša puščava na svetu (55 milijonov let) in ena najbolj fotogeničnih puščav. Tu se razprostirajo peščene sipine. Na enem delu puščave raste velbičevka, rastlina, ki jo je opisal Friderich Velbič. Površine divjine so zaščitene v več narodnih parkih, kar omogoča redka poselitev v Namibiji. Doživeli so panoramski prelet puščave Namib s helikopterji. Družili so se s plemenoma Damar in Himba. Narodni park Etosha je raj za številne živali (slone, žirafe, levi, gnuje, gazele, antilope, ...). Puščava Kalahari ni samo puščava, ampak ima tudi nekaj zelenih delov. Tu raste več endemičnih rastlin, predvsem sukulent. V puščavskem delu je glinasta kotanja s sipinami in suhimi drevesi. Lahko se športno udejstvujete - vožnja s štirikolesniki po sipinah.
Potovanje so nadaljevali v Bocvano. 2/3 ozemlja zavzema puščava Kalahari. Tu je delta reke Okavango, ki je notranja delta. Vsa voda, ki doseže delto na koncu izhlapi in transpirira, ne odteče v morje ali ocean. Delta je začasni ali trajni dom divjih živali. Vpisana je na Unescov seznam svetovne dediščine. Poleg delte in puščave je tu še savana. V narodnem parku Chobe domujejo številne živali: afriški sloni, afriški hijenski psi, antilope, gnuji, nosorogi in plamenci. Opazujemo lahko čudovite sončne zahode. V Bocvani so štiri velika nahajališča diamantov.
Pot so nadaljevali v Zimbabve, ki je celinska država na južnem delu afriške celine med reko Zambezi, Viktorijinimi slapovi in reko Limpopo. Viktorijini slapovi so bili prvotno poimenovani Mavrica, nato Dim, ki grmi. Dolžina slapov je 1.708 m, višina 128 m. Pršenje se dviga 400 m visoko in je vidno do 48 km. Slapovi so razdeljeni na dva narodna parka: zambijski in zimbabijski. Slapovi so uvrščeni na Unescov seznam naravne dediščine.
Vrnili so se v Bocvano, nato na letališče v Namibiji in odpotovali so domov.
Predavanje je bilo zanimivo in obogateno z veliko fotografijami.
Milica Lukšič
Foto: Jože Lukšič