POZIV LASTNIKOM GOZDOV
Na širšem območju Dolenjske Zavod za gozdove Slovenije zaznava večji napad podlubnikov na iglavce, pri čemer je najbolj napadena smreka. Žarišča se pojavljajo v vseh tipih sestojev, kjer je prisotna smreka, najbolj pa so na udaru nasadi smreke.
Ujme, lanska suša ter semenenje so smreko izčrpali do te mere, da se težko brani pred napadom lubadarja. Zaradi milejših zim, vročih poletij ter suše pa ima na drugi strani lubadar optimalne pogoje za povečano razmnožitev.
S podlubniki napadena drevesa je potrebno čim prej posekati. Pravočasen posek lubadark je poleg preprečitve širjenja podlubnikov pomemben tudi zaradi ohranjanja vrednosti lesa, pri čemer se vrednost pravočasno posekanih, obeljenih in predelanih dreves bistveno ne zmanjša.
Napad podlubnikov se najpogosteje kaže kot rjav prah (črvina) na koreničniku drevesa ali na mahu in zeliščih v neposredni bližini, večjemu število luknjic na deblu in pojavu smole okoli luknjic, spremembi barve krošnje v rdečkasto rjavo, osipu zelenih iglic, ter v poznejši fazi odpadanju večjih zaplat lubja. Drevo ni možno rešiti in se zagotovo posuši, zato je potrebno napadena drevesa čimprej posekati in spraviti iz gozda.
Revirni gozdarji pospešeno pregledujejo ogrožene gozdove in lastnikom z odločbo določajo posek lubadark in močno poškodovanih smrek. Zaradi obsežnosti in razpršenosti napada ZGS poziva lastnike, da tudi sami pregledajo svoje gozdove in potrebe po sanitarni sečnji čimprej sporočijo revirnim gozdarjem.
Za vse ostale informacije se lahko lastniki gozdov obrnejo na svojega revirnega gozdarja ali pokličejo na pristojno krajevno enoto Zavoda za gozdove Slovenije. Imenik zaposlenih najdete tudi na spletni strani Zavoda za gozdove Slovenije, pod zavihkom Območne enote.
Katja Šuklje in mag. Marija Černe