OTVORITEV FOTOGRAFSKE RAZSTAVE PAVLA MAJERLETA: NI VSE MORJE IN SONCE
Organizator
Zavod Mošnice - Moschnitze Vas vljudno vabi na otvoritev fotografske razstave ˝Ni vse morje in sonce¨, ki bo na velikonočni ponedeljek, 10.4.2023, ob 16. uri v Dvorani Augusta Schaura v Kočevskih Poljanah (v stavbi poleg župnijske cerkve).
Zavod Mošnice- Moschnitze v svojih prostorih, Schaurovi dvorani v Kočevskih Poljanah, že deset let uspešno pripravlja različne razstave v sodelovanju z različnimi partnerji kot so Pokrajinskim muzejem Kočevje, Arhiv Ljubljana, Zavod Nesseltal Koprivnik, Zveza kočevarskih organizacij, Društvo likovnih ustvarjalcev Semič kot tudi različne fotografske razstave. Še posebej si prizadevajo širši javnosti predstaviti fotografe s Kočevskega, ki z vrhunskimi fotografijami predstavljajo lepoto Kočevske, ter na ta način ljudi opozarjajo na posebnosti tega nekdanjega nemškega jezikovnega otoka.
Zavod je do sedaj gostil že fotografske razstave Janeza Konečnika, mojstra fotografiranja živalskega sveta, Marije Zupančič, ki je predstavila makro fotografije žuželk, Vasje Marinča, mojstra svetlobe. Predstavljati želimo tudi fotografe, ki so potomci Kočevskih Nemcev in danes živijo po vsem svetu. Tako smo l. 2019 predstavili fotografije v Afriki živečega potomca Kočevarjev Ernsta Ulza, ki je ob tej priložnosti tudi prvič obiskal rojstno vas svoje babice, Novo Goro.
Letos pripravljamo fotografsko razstavo izvrstnega fotografa Pavla Majerleta ¨Ni vse morje in sonce˝. Majerle, ki živi in dela na Kočevskem, svoje fotografije s posebno tehniko tiska na plošče iz Melamina. Izdeluje tudi informativne table na Kočevskem, za kar ima inovacijo izdelave v barvi že 35 let: z računalniki in pigmentnimi ploterji ustvarja informativne in smerne table za skoraj vse slovenske planinske pešpoti. (npr. skupaj z Zavodom za gozdove OE Kočevje: Kozice v Poljanski dolini ob Kolpi in Roško pešpot, pa tudi na Cvingerju, Luknji, pa Peš pot od Lebice do Krupe; Krajinski park Kolpa in v novejšem času vse kolesarske poti Bele krajine). Po merilih Zavoda za naravno in kulturno dediščino in takrat veljavnih pravilih je izdelal info table v svoji tehnologiji za predstavitve opuščenih kočevarskih vasi Smuka, Mala gora in Koče v angleškem, nemškem in slovenskem jeziku. Za to področje dela je potreboval kvalitetno opremo in fotografije, polega tega pa še zmogljive računalnike in programe za oblikovanje in obdelavo fotografij. To opremo in znanje tudi zdaj koristi za predstavitev naravoslovne fotografije. Do sedaj je imel razstave fotografij v krajih Primošten in Šupljak na Hrvaškem, v Slovenskem domu v Zagrebu, v Sloveniji pa v svojem rojstnem kraju Predgrad ter na Osnovni šoli Semič. ˝V letu 2017 je OŠ Belokranjskega odreda Semič v sodelovanju z Zvezo kočevarskih organizacij za učence UNESCO šol iz Slovenije, sosednjih šol in partnerske šole iz Ozlja na Hrvaškem pripravila fotografsko delavnico oz. fotografsko potepanje po Srednji vasi in Divjem potoku, za učence devetih razredov pa še novinarsko in raziskovalno delavnico. Tukaj je g. Majerle vodil fotografsko delavnico kot kočevski fotograf. Na projekt se je prijavilo 30 učencev oz. dijakov in njihovih mentorjev iz 11 šol,¨ se spominja Majerle in pripomni, da je to primer dobre prakse, kako animirati mlade za naravoslovno fotografijo, ob tem pa še spoznavati in se učiti o naravni in kulturni dediščini Kočevarjev.
Pavle Majerle bo poleg fotografij predstavil še projekcijo fotografij ter razstavo in predstavitev fotografskih aparatov, ki jih je uporabljal od svojega šestnajstega leta starosti, odkar se ukvarja s fotografijo. V svoji zbirki ima 15 fotoaparatov, vključno s prvim, Smeno.
Na otvoritvi bo sodelovala tudi pevska skupina Polanski Odmev iz Starega trga ob Kolpi.
Vljudno vabljeni
Zavod Mošnice