GROM: Možganska kap je neizprosna bitka s časom
GROM ali kako spoznamo bolnika z možgansko kapjo?
S preprostim testom lahko vsakdo vsaj pomisli, da je srečal človeka, ki ga je pred kratkim zadela možganska kap. Sledimo naslednjim korakom, združenim v kratici GROM:
Govor – Bolniku rečemo preprost stavek, na primer »Danes je lep dan« in ga prosimo, naj ga ponovi. Zdrav človek ga bo brez težav ponovil, bolnik z akutno možgansko kapjo pa si ga bo s težavo zapomnil, še težje pa ga bo ponovil oziroma ga sploh ne bo mogel pravilno ponoviti.
Roke – Bolnika prosimo, naj iztegne obe roki v višini ramen. Zdrav človek ju v tem položaju obdrži dlje časa, medtem ko bolniku z akutno možgansko kapjo ena roka takoj omahne.
Obraz – Bolnika prosimo, naj se nam na široko nasmeji. Pri zdravem človeku so ustnice simetrične, bolnik z akutno možgansko kapjo pa ima eno stran povešeno.
Mudi se – Če opazite te znake, ne oklevajte, ampak TAKOJ pokličite 112 in dispečerju povejte, da utemeljeno predvidevate, da imate ob sebi človeka, ki ga je zadela akutna možganska kap. Dispečer bo v najkrajšem možnem času poslal reševalno vozilo, ki bo bolnika nato prepeljalo v tisto zdravstveno ustanovo, kjer imajo 24 ur na voljo ne le ustrezno opremo, temveč tudi osebje, ki zna oskrbeti bolnika z akutno možgansko kapjo.