Popotovanje po Severni Etiopiji
V petek, 9.2.2018, je bila sejna soba ll v KKC Dolenjske Toplice nabito polna obiskovalcev. Zbralo se nas je 70. Nekateri so celo stali. Prišli smo poslušat predavanje dr. Francija Koklja o popotovanju po Severni Etiopiji. To je edina afriška država, ki ni bila nikoli kolonizirana. Meji na Eritrejo, Džibuti, Somalijo, Kenijo, Južni Sudan in Sudan. Danes ima približno 100 milijonov prebivalcev. Zavzema 1.104.300 kvadratnih kilometrov. Najvišji vrh je v gorovju Siemen in meri 4.533 m, najnižja točka je -125 m »podmorske višine« v Danakilski depresiji. Uradni jezik je Amharščina. Ljudje pa govorijo še 90 lokalnih jezikov. Prebivalci so zelo delavni in veliko hodijo.
Potovanje so začeli v Adis Abebi, kamor so prileteli iz Slovenije. To je tretje največje mesto v Afriki, ki leži skoraj na 2.500 m nadmorske višine. Tu so obiskali Narodni muzej, kjer med drugim hranijo 3,8milijonov let staro okostje ženskega človečnjaka. Okostje sta odkrila dva antropologa leta 1974 in ga poimenovala Lucy. Ohranjeno je 40% okostja. Lucy naj bi bila velika 107 cm in težka 28 kg. Poleg narodnega muzeja je pomemben še etnološki muzej, ki je v palači nekdanjega voditelja Haile Selasija. Vredna ogleda je katedrala sv. Trojice in » Merkata« največja odprta tržnica vzhodne Afrike, kjer se da kupiti od » a do ž ». Pot so nadaljevali s terenskimi vozili, pa tudi pešačili so veliko. Odpeljali so se proti Bahar Daru in obiskali jezero Tana. Je največje jezero v deželi, kjer leži več kot trideset otočkov, večina od njih se ponaša s spomeniki velikega kulturnega pomena, saj izvirajo iz 16. ali 17. stoletja ali celo iz predkrščanskega časa. Na vožnji po jezeru so jih spremljali vodni konji. Iz jezera Tana izvira Modri Nil in nekoliko nižje pada čez veličastne slapove. Mesto Gondar je mesto cerkva in gradov, ki imajo najbolj raznolik slog gradnje, kar kaže na vplive Evrope, Indije in islamskih dežel, kar govori o živahnem trgovanju tistega časa. Obiskali so najlepši narodni park Etiopije. Hoja po parku je bila poplačana z izjemnimi pogledi na lepo pokrajino. Tu živijo opice dželade, volkovi in etiopski kozorogi. Enkrat v življenju cvetijo orjaške lobelije. V mestu Aksum so že v 4. stol. razglasili krščanstvo. Za mesto značilni so monolitni obeliski postavljeni v čast nekdanjih vladarjev, ki naj bi svoje poreklo izvajali iz od kralja Salomona in kraljice iz Sabe. Tigrajska pokrajina je znana po številnih cerkvah vklesanih v skalo. Ponašajo se z izjemno obdelavo kamna. Lalibela je majhna vas pod okriljem Unesca. Slovi po 11 monolitnih cerkvah. Na potovanju ob meji z Eritrejo so se povzpeli na najstarejši neprekinjeno delujoči vulkan in z roba kraterja opazovali jezero žuboreče lave. Vrnili so se na izhodišče poti v Adis Abebo in poleteli domov.
Predavanje je bilo prijetno, prežeto s humorjem. O vseh zanimivostih s poti se ne da napisati v kratkem sestavku. Dve uri sta minili hitro. Imeli smo se lepo. Preživeli smo lep večer.
Milica Lukšič, DU Dolenjske Toplice