Šege in navade decembra: Novoletni simboli sreče
Novoletni čas zaznamuje uporaba različnih simbolov za srečo. Mušnice, pikapolonice, škrati, štiriperesne deteljice, zvonovi, sveče, podkve, dimnikarčki, prašički in slončki so nepogrešljivi motivi. Če jih podarimo kot amulete, na primer v obliki obeskov, so apotropejski, kar pomeni, da odvračajo zlo, bolezni in nesreče.
Mušnica je simbol dolgega življenja, kot takšna pa je povezana z različnimi nadnaravnimi bitji, ki lahko prebivajo pod njenim klobukom. Takšna bitja so na primer škrati, varuhi zemeljskih zakladov, pa tudi rastlin, živali in znanja. Ponekod se zadržujejo kot hišni duhovi in ljudem, če z njimi lepo ravnajo, pomagajo pri delu, prinašajo pa jim tudi srečo.
Podkev je kot simbol sreče in kot zaščitni amulet zelo razširjena. Če sta njena krajca obrnjena navzdol, ščiti pred vplivi demonov in čarovnic, če pa sta obrnjena navzgor, prinaša srečo hiši in njenim prebivalcem.
Srečo prinaša tudi dimnikar, kar po eni od interpretacij izvira iz njegove povezanosti z ognjem in ognjiščem, ki je nekoč predstavljalo središče doma, ogenj pa je prinašal rodovitnost in življenje.
Na novoletnih voščilnicah z motivi simbolov za srečo pa skoraj zagotovo ne manjka štiriperesna deteljica. Ta velja za rastlino, ki odganja zle sile oziroma pred njimi varuje ljudi in živali, hkrati pa tistemu, ki jo ima pri sebi, prinaša srečo in uspeh.
Čas okoli zimskega solsticija, ko sonce umre in se ponovno rodi, je nekoč veljal za skrivnosten in nevaren čas. Ljudje so se morali pomiriti z duhovi prednikov in z duhovi rasti ter jih pridobiti na svojo stran. Čeprav dandanes nismo več v tako veliki meri odvisni od narave pa to ne pomeni, da za nas stare vraže ne veljajo. Novo leto je nov začetek, zato je preteklost treba pustiti za seboj.
Srečno!