ZGODBE IZ LOGA
Nedaleč stran od spomeniškega območja Soteska se nahaja tudi naselje Loška vas. Tu stojijo ruševine nekdaj mogočnega gradu stara Soteska (Alt Ainöd). Grad je bil prvič omenjen leta 1313 kot Vest ze Ainöd, čeprav naj bi po Valvasorjevem pričanju stal že leta 1231.
V vojni s Habsburžani je grad v 15. stoletju razdejal celjski vojskovodja Jan Vitovec. Leta 1506 je bil opuščen. Po Valvasorju naj bi grad obdajalo trojno obzidje in krona stolpov. V skalo je imel vsekane ječe, kamor so zapirali in mučili ujete Turke.
Loška vas je bila poimenovana po bližnjem logu, kjer so soteški graščaki zasadili mogočen topolov drevored, pot, ob kateri raste, pa nosi ime Grajska pot.
Tja v Log sta se grajski gospod in gospa bojda hodila hladit ob pripekajoči vročini – ko je bilo preveč vroče, sta se rada odpravila na vožnjo s kočijo. A le v suhem vremenu! Gre namreč za močvirnato območje, ki je bilo ob močnem deževju zelo blatno in razmočeno. Na bližnjem pokopališču so pod krste nastavljali kole, da med pogrebom niso “odplavale”.
Na tem območju so v topliškem predelu znanstveniki odkrili tudi rastišče redke in v več državah zaščitene vrste lilijevke - močvirske logarice. Zaradi značilnih živopisnih venčnih listov v obliki zvona jo poimenujejo tudi močvirski tulipan. Ker je strupen zaradi alkaloidov, ki jih vsebuje, ima sicer v angleško govorečih območjih mnogo imen, ki nakazujejo smrt - Deathbell (mrtvaški zvonec), Madam Ugly (gospa grda), Widow's Veil (vdovina tančica), Sullen Lady (čemerna dama) ipd..
Zaradi svoje vezanosti na vlažna rastišča je vrsta predvsem v zahodni Evropi ogrožena, saj prihaja do izgube habitatov zaradi izsuševanja in obdelovanja močvirij. Njen obstoj najbolj ogroža intenzivno kmetovanje, predvsem dognojevanje. V Sloveniji je uvrščena na Rdeči seznam ogroženih rastlinskih in živalskih vrst.
Močvirski tulipan pri nas raste le še na Ljubljanskem barju, v Krakovskem gozdu in na severovzhodu države. Močvirski tulipan je torej prepovedano nabirati za šopke ali celo izkopavati, zato ga le fotografirajte in občudujte v njegovem naravnem okolju.
Aktivnost se izvaja v sklopu projekta Oživitev grajskega kompleksa Soteska, sofinanciranega s strani RS MGRT, NOO v sklopu Mehanizma za okrevanje in odpornost - financira Evropska unija NextGenerationEU.